Kurs instruktora Polskiej Ligi Nosework

Kurs instruktora Polskiej Ligi Nosework

Kurs instruktora Polskiej Ligi Nosework – edycja VIII

DLA KOGO?
Kurs jest przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą poznać fascynujący sport kynologiczny, jakim jest nosework. Zarówno dla tych, którzy na co dzień zajmują się pracą z psami i chcą poszerzyć swoją ofertę szkoleniową, jak i dla właścicieli psów chcących lepiej poznać tę dyscyplinę. Ponieważ program zajęć nie obejmuje podstawowych zagadnień z zakresu szkolenia psów, wymagana jest znajomość w tym zakresie.
DLACZEGO WARTO?
Nosework, czyli praca węchowa, to świetna zabawa i korzyść dla Twojego psa! Podczas niej aktywne są bardzo duże obszary mózgu psa, co czyni ją niezwykle wyczerpującą formą aktywności umysłowej. Za jej pomocą można skutecznie zmęczyć psa w krótkim czasie. Regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na zachowanie psa (uczą go m.in. koncentracji, samodzielności i budują pewność siebie). Dodatkowo węszenie jest bardzo przyjemne. Kora węchowa jest bogata w dopaminę, receptory dopaminergiczne oraz stanowi ważną część układu nagrody (pobudzenie tego układu odczuwane jest jako przyjemność). Dlatego warto wzbogacić swoją ofertę szkoleniową o ten sport kynologiczny.
FORMA KURSU:
Kurs ma formę stacjonarną oraz online. Uczestnicy dostaną dostęp do prywatnej grupy na Facebooku, webinarów, materiałów treningowych, filmów instruktażowych oraz uczestniczą w zajęciach praktycznych z psami kursantów i zespołami (przewodnik+pies) z zewnątrz.
PROGRAM KURSU
TEORIA
Moduł I
Zmysł powonienia psa.
Wykorzystanie zmysłu powonienia u psów służbowych
Różnice między detekcją zapachu a nosework
Akcesoria w nosework
Przygotowanie próbek zapachowych na różnych nośnikach
Sterylność – przechowywanie próbek, świadome ich zanieczyszczanie
Regulamin PLN: testy, klasy, kategorie
Moduł II
Zmiany w zachowaniu i etapy rozpracowywania stożka zapachowego
Teoria zapachu – wpływ środowiska na zapach, świadome układanie próbek zapachowych
Moduł III
Nosework w terapii psów problemowych.
Rytuał startowy – rola, wprowadzenie i dobór do temperamentu psa
Wpływ innych sportów kynologicznych na trening nosework
Diagnozowanie problemów i sposoby radzenia sobie z nimi (fałszywe alarmy, niszczenie przedmiotów, branie próbki w zęby, zbyt wysokie pobudzenie, problemy z motywacją itp.)
Moduł IV
Handling w nosework
Przygotowanie psa do poszczególnych klas – próbki niedostępne, zwodnicze zapachy, próbki wielokrotne
Moduł V
Planowanie treningów.
Przygotowanie do zawodów – coaching w sportach kynologicznych
Style szukania zapachu w zależności od predyspozycji rasowych, osobowości i preferencji łowieckich
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE OBEJMUJĄ:
– pracę z własnym psem oraz prowadzenie treningów z jedną osobą i jej psem
– dostęp do filmów instruktażowych oraz opisów ćwiczeń (różne poziomy – wprowadzenie zapachu, budowanie rytuału startowego, wprowadzenie pudełek, generalizacja przedmiotów, wprowadzenie pomieszczeń/terenu/pojazdów, pojemniki z wodą, próbki niedostępne, próbki w ziemi, próbki wielokrotne, ignorowanie przewodnika, ignorowanie zwodniczych zapachów, zabawy motywacyjne, świadome prowadzenie psa po ringu)
– samodzielną analizę treningów z wykorzystaniem zagadnień teoretycznych (kumulacja i wpływ środowiska na rozchodzenie się zapachu, handling)
– analizę filmów pracy z psem (dla uczestników z psami)
– samodzielną analizę filmów pod kątem „Zmian w Zachowaniu”
– ćwiczenia z wykorzystaniem zagadnień teoretycznych

Terminy zjazdów:
Zjazd 1
– 16-17 styczeń – zajęcia teoretyczne i praktyczne
Zjazd 2
– 12 luty – zajęcia teoretyczne (webinar)
– 13-14 luty zajęcia praktyczne
Zjazd 3
– 12 marca – zajęcia teoretyczne (webinar)
– 13-14 – zajęcia praktyczne
Zjazd 4
– 9 kwietnia – zajęcia teoretyczne (webinar)
– 10-11 kwietnia – zajęcia praktyczne
Zjazd 5
– 14 maja – zajęcia teoretyczne (webinar)
– 15-16 maja – zajęcia praktyczne
Egzamin
– 12-13 czerwca

KOSZT KURSU:
2500 zł – uczestnik z psem
2000 zł – uczestnik bez psa
Cena kursu obejmuje:
– dostęp do prywatnej grupy na facebooku
– udział w webinarach
– dostęp do panelu dyskusyjnego
– treningi i analizę pracy z własnym psem (dla uczestników z psami)
– zajęcia praktyczne z psami z zewnątrz
– materiały szkoleniowe (filmy instruktażowe, opisy ćwiczeń, skrypty z modułów teoretycznych)
– egzamin teoretyczny i praktyczny (w tym udział w oficjalnych Testach Zapachowych Polskiej Ligi Nosework oraz zawodach treningowych)
EGZAMIN:
Egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Jest jednakowy dla osób biorących udział w kursie (uczestników z psem i bez psa).
Egzamin teoretyczny
Egzamin praktyczny polega na przystąpieniu do oficjalnych testów zapachowych Polskiej Ligi Nosework oraz starcie w zawodach treningowych z własnym psem, przygotowaniu ringu i opowiedzeniu o nim oraz przeprowadzeniu treningu (z góry ustalonym celem) z psem z zewnątrz.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest terminowe odrabianie prac domowych 😊

Zajęcia prowadzą Sylwia Trambacz-Oleszak oraz Piotr Awencki 
Kliknij tu, by się zapisać

Sylwia Trambacz-Oleszak – doktor nauk biologicznych, adiunkt na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, właścicielka szkoły dla psów Chilaland Nosework, członek zarządu Polskiej Ligi Nosework, trenerka Klubu Nosework Tej, sędzia zawodniczka nosework, prowadząca cykl webinarów poświęconych nosework. Ukończone seminaria i kursy: GaSa – masaż relaksacyjny dla psów (październik 2015); Instruktor i sędzia Nosework Polska (maj 2017); Coaching w sportach kynologicznych (wrzesień 2017); Wpływ żywienia na zdrowie i zachowanie psów (wrzesień 2017); Praca z psem nadpobudliwym (styczeń 2018).

Piotr Awencki – właściciel Centrum Edukacji Kynologicznej Zuzik, redaktor Dog&Sport, trener Klubu Nosework Warszawa, członek zarządu Polskiej Ligi Nosework, sędzia i zawodnik nosework. Ukończone kursy: Kurs tresury psów – poziom podstawowy (maj 1991); Kurs tresury psów – tropienie użytkowe (marzec 1993); Szkoła dla psów (styczeń 2009); Wstęp do fizjoterapii i rehabilitacji zwierząt domowych (grudzień 2014); Fizjoterapia i rehabilitacja psów i kotów (kwiecień 2015); Masaż leczniczy małych zwierząt (kwiecień 2016); Dietetyka psów i kotów (lipiec 2016); Probiotyki i prebiotyki w żywieniu zwierząt (sierpień 2016), Masaż psów i kotów (sierpień 2016), Sędzia i instruktor nosework polska (maj 2017)