Nosework – rola spaceru

Nosework – rola spaceru

Pies startujący w zawodach nosework oprócz przygotowania technicznego powinien być przygotowany także psychicznie i fizycznie. Przede wszystkim musi szybko odnaleźć się w nowym miejscu, umieć podjąć pracę niezależnie od warunków oraz spokojnie oczekiwać na swój start. Przewodnik natomiast musi umiejętnie „czytać” psa podczas startu. To wszystko można zyskać dzięki spacerom, dlatego powinny być stałym elementem aktywności. Pamiętaj jednak by zmieniać trasy, umiejętnie dobierać intensywność bodźców środowiskowych oraz dbać o przerwy na wyciszenie psa.

  • Długie spacery pomogą poprawić kondycję fizyczną psa
  • Spacery trasami z dużą ilością ciekawych zapachów uczą psa długotrwałej „pracy nosem”
  • Dzięki spacerom pies ma możliwość zapoznać się z różnorodnym bodźcami środowiskowymi
  • Część spaceru powinna być przeznaczona na wyciszenie psa, by uniknąć przebodźcowania
  • Spacer to również możliwość nauki spokojnego przebywania w nowym miejscu
  • Na spacerach najłatwiej nauczyć się „Zmian w Zachowaniu” psa, które występują podczas pracy nosem (osobny artykuł o „ZwZ” niebawem)

Niezależnie od tego, jaki sport trenuję z psem, spacer jest podstawą mojej aktywności. Nasze wyprawy są bardzo zróżnicowane. Zwiedzamy pobliskie dzielnice, okoliczne lasy, jeździmy do sklepów lub kawiarni (tych, gdzie można wejść z psem). Czasem po prostu wsiadamy do metra, by wysiąść na przypadkowej stacji i wrócić spacerkiem do domu. Spacer to doskonały sposób na zmęczenie psa. To również jedyna możliwość na zapoznanie go z otaczającym światem. Przygotowując Czesława do startów na zawodach muszę zadbać nie tylko o umiejętności techniczne, ale również o inne ważne elementy mogące wpłynąć na wynik. Dlatego codziennie pokonujemy wspólnie od kilku do kilkunastu kilometrów. Dużą część spaceru odbywa się na smyczy, choć wykorzystujemy każdą sposobność, by pobiegał luzem. Zawsze też znajdzie się czas na zabawę. Taki „interwał” dobrze wpływa na kondycję młodego, która może odegrać ważną rolę w wyższych klasach.

Eksploracja nowych terenów jest dla psa sporym wysiłkiem nie tylko fizycznym. Węszenie i analizowanie zapachów wymaga skupienia, a dodatkowo (szczególnie w mieście) jest on nieustannie poddawany bodźcom wzrokowym oraz dźwiękowym. To spore obciążenie psychiczne, dlatego należy co jakiś czas poszukać spokojnego miejsca, by pozbyć się nadmiaru emocji. U Czesława przebodźcowanie objawia się silnym pobudzeniem (u innych psów może wywołać np. lęk). Czasem udaje się nam to wyciszyć szukaniem smaków w trawie, a czasem musimy poprzedzić je zabawą (jednak zawsze kończymy ją węszeniem). Zawsze staram się też dobrać tak trasę, by po miejscach „ekscytujących” (np. bardzo ruchliwych ulicach) poszwędać się tam, gdzie ma możliwość się uspokoić (u nas są to miejsca, gdzie jest dużo „śladów” innych psów). Obecnie korzystając z pogody, coraz częściej stałym punktem spaceru jest „robienie nic”. Nauka spokojnego oczekiwania jest bardzo ważną umiejętnością na zawodach. Inaczej pies szybko się wypala lub ulega nadmiernej ekscytacji. Tą drugą mogą też wywoływać różnego rodzaju bodźce środowiskowe (teraz „na topie” u Czesia są elektryczne hulajnogi oraz syrena straży pożarnej, a było ich jeszcze niedawno zdecydowanie więcej). Podczas wspólnych wędrówek można (nawet trzeba) pracować nad ich ignorowaniem, a okazji będzie ku temu na pewno sporo.

Spacer to również doskonały moment na naukę „Zmian w Zachowaniu” (artykuł o ZwZ niebawem), które występują podczas węszenia. Na treningu przewodnik musi się koncentrować na wielu rzeczach, więc ciężko je wyłapać (dlatego warto nagrywać treningi i analizować filmy, ale dobrze ich się też uczyć „na żywo”). Podczas wędrówek możemy skupić się na nich i wykorzystać to podczas zawodów. Dodatkowo nauczymy się rozpoznawać, kiedy nasz pies szuka jedzenia, kiedy interesuje się zapachami pozostawionymi przez swoich pobratymców, a kiedy wytropił jeża lub inne zwierzę

Piotr Awencki

#nosework #polskaliganosework #klubnoseworkwarszawa #zuzikdog #mądrenosy #noseworkwarszawa #treningnosework #trenernosework #zajęcianosework #noseworkpolska #treningwęchowypsa #detekcjazapachów