Nosework – wprowadzenie zapachu przez target

Nosework – wprowadzenie zapachu przez target

Target jest chyba najbardziej znaną metodą wprowadzenia zapachu. Niestety możliwe, że zamiast używać nosa, pies będzie oferować zachowanie (szczególnie, gdy wcześniej był nauczony targetu). Może też posługiwać się wzrokiem , zamiast węchem. A dokładniej szukać puszki bez używania nosa. Niemniej w początkowej fazie nauki warto po nie sięgać jako ćwiczenie pomocnicze w wprowadzeniu zapachu. Można je też wykorzystać w nauce przeszukania pomieszczenia, terenu lub pojazdu.

Przed rozpoczęciem ćwiczenia przygotuj sobie małe metalowe puszki (lub inne niewielkie przedmioty) z otworami na wieczku. Umieść w niej próbkę zapachową (więcej o próbkach zapachowych – kliknij tu). Weź smakołyki dla psa i możesz zaczynać.

Ćwiczenie 1

Trzymaj w ręku puszkę na wysokości nosa psa. Kiedy ją powącha, zaznacz to markerem (więcej o markerze – kliknij tu) lub pochwałą. Odrzuć smaczek w bok, tak, by pies pobiegł za nim. Powtórz ćwiczenie.

Ćwiczenie 2

Postępuj identycznie, jak przy ćwiczeniu 1. Tym razem jednak po nagrodzeniu psa poczekaj, aż ponownie powącha puszkę. Pochwal go i nagródź. Później rzuć smaczka w bok i powtórz ćwiczenie.

Ćwiczenie 3

Tym razem postaraj się wydłużyć moment, gdy nos psa znajduje się przy puszce. Reszta ćwiczenia bez zmian

Ćwiczenie 4

Zacznij terazzmieniać położenie puszki, trzymać ją niżej lub wyżej. Poza tym nic się nie zmiena w ćwiczeniu

Ćwiczenie 5

Zacznij stawiać puszkę na ziemi. Najpierw blisko siebie, później coraz dalej.

Ćwiczenie 6

Czas dodać rytuał startowy (więcej rutynie startowej – kliknij tu). Ustaw się przed linią startową, wykonaj swoją rutynę i wyślij psa do puszki. Po jej powąchaniu (pamiętaj, by chwilę to potrwało, a nie było jedynie dotknięciem nosem puszki) powiedź marker, pochwal oraz nagródź go i wróć z nim na linię startową. Powtórz ćwiczenie.

Ćwiczenie 7

Zacznij stopniowo zwiększać liczbę puszek. W jednej z nich (zawsze tej samej) znajduje się zapach, reszta jest pusta. Gdy pies znajdzie właściwą, powiedź swój marker oraz pochwali nagródź go. Wróć na linię startową i powtórz ćwiczenie.

Pamiętaj – do kolejnego ćwiczenia przechodzimy dopiero, gdy poprzedni etap mamy w pełni opanowany. Kiedy już będziesz na etapie, gdy wprowadzisz rytuał startowy, wykonuj go przed każdą powtórką ćwiczenia. Ułatwi to psu w późniejszym czasie „wejście w tryb pracy”. Trenuj w krótkich sesjach i przerywaj w momencie, gdy pies ma duży zapał do ćwiczenia. Dzięki temu zachowasz motywację.

Piotr Awencki

#nosework #polskaliganosework #klubnoseworkwarszawa #zuzikdog #mądrenosy #noseworkwarszawa #treningnosework #trenernosework #zajęcianosework #noseworkpolska #treningwęchowypsa #detekcjazapachów #noseworkkurs