Nosework – wsparcie psa na zawodach

Nosework – wsparcie psa na zawodach

Zawody dla większości psów biorących w nich udział są czymś przyjemnym, jednak dla tych, które dopiero zaczynają przygodę ze startami, mogą być trudnym środowiskiem. Dlatego postaraj się, by dać swojemu pupilowi w tym czasie pełne wsparcie i zadbać o jego komfort. Pamiętaj, że to ma być jego święto, a nie spotkanie towarzyskie właścicieli.

  • Spakuj wcześniej odpowiednie akcesoria i dokumenty
  • Przygotuj psa do zawodów
  • Wspieraj psa nie tylko podczas startu
  • Potraktuj zawody jako trening
  • Po zawodach na spokojnie przeanalizuj zachowanie swojego psa i wyciągnij odpowiednie wnioski

Przygotowanie psa i przewodnika

Odpowiednie przygotowanie całego zespołu (psa i przewodnika) pozwoli oszczędzić zbędnego stresu psu, ale też i jego opiekunowi. Same starty odbywają się bez publiczności (jedynie w obecności sędziego i asystentów), a w pobliżu ringu nie mogą przebywać inne czworonogi, jednak na terenie zawodów jest sporo ludzi i psów. Dlatego oprócz umiejętności wyszukania zapachu i odpowiedniego poziomu technicznego ważne jest, by pies potrafił zachować spokój w warunkach, jakie panują na zawodach.Dlatego tak ważne jest uczenie pupila również czekania, najlepiej w grupie innych psów. Trenuj w różnych miejscach, by potrafił skupić się na pracy w nowym środowisku.

Podczas zawodów równie ważne jest odpowiednie przygotowanie właściciela. W końcu razem „polujecie na zapach”. Chcąc być dobrym przewodnikiem, musisz przede wszystkim dobrze „czytać” zmiany w zachowaniu (osobny artykuł o „ZwZ” wkrótce), co pozwoli Ci kontrolować przeszukanie, uniknąć zbyt wczesnego oraz zbyt późnego zgłoszenia alarmu. Naucz się poruszać prawidłowo po ringu, tak by nie „blokować” psa podczas pracy (osobny artykuł o handlingu wkrótce).

Wsparcie psa podczas zawodów

Zawody zaczynają się od momentu wyjścia z domu, a kończą po powrocie do niego. Przez cały ten czas dbaj o jak największy komfort psa. Podczas podróży czy na terenie zawodów pamiętaj o jego potrzebach (szczególnie tych fizjologicznych!). Rzeczy, które planujesz zabrać ze sobą, najlepiej spakuj odpowiednio wcześniej (dzień lub dwa przed zawodami).

Podczas zawodów organizowanych przez Polską Ligę Nosework na strat oczekuje się w wyznaczonej strefie z innymi zawodnikami. Przed wejściem na ring, możesz spokojnie pozwolić psu załatwić potrzeby fizjologiczne, a przed samym rozpoczęciem przeszukania masz tyle czasu, ile potrzebujesz, by się przygotować do startu (czas liczony jest dopiero po wejściu psa na ring). Po zakończeniu pracy, warto udać się na spacer, by zrelaksować siebie i psa.

Po zawodach

Zawody dla Twojego psa kończą się w momencie, gdy zmęczony zaśnie w domu. Ty musisz jeszcze przeanalizować zachowanie swojego psa oraz starty. Pamiętaj, że każde zawody to tak naprawdę tylko trening. Dzięki nim będziesz w stanie zobaczyć nad czym musisz popracować,by Wasz zespół stanął jeszcze lepiej przygotowany do kolejnego wyzwania.

Piotr Awencki

#nosework #polskaliganosework #klubnoseworkwarszawa #zuzikdog #mądrenosy #noseworkwarszawa #treningnosework #trenernosework #zajęcianosework #noseworkpolska #treningwęchowypsa #detekcjazapachów #noseworkkurs